Suveakadeemia täidab noorte suve põneva praktikaga 

Kairi Janson | 2.07.2018

Suvel võib observatooriumis kohata veelgi rohkem säravate silmadega noori kui tavaliselt: observatooriumi suveakadeemia toob kokku õpilased ja tudengid, kes saavad huvipakkuvat kosmosevaldkonda lähemalt tundma õppida ja ka ise käed külge lüüa.

suveakadeemia, teadusmaleva avamine 2018

 „Suveakadeemia on suurepärane võimalus veeta suvi produktiivselt, kuid samas lõbusalt,“ kirjeldas observatooriumi projektijuht Karoli Kahn. Suveakadeemia hõlmab endas observatooriumi kogu suve tegemisi: näiteks osalevad praktikandid observatooriumi töös teadusmaleva, SpaceTEM-i projekti või Erasmus+ programmi kaudu, mõni aga teeb seda osana õppetööst. Kokku on praktikante 25 ja nad pärinevad nii Eestist kui ka Lätist.

Noored valiti välja selle järgi, et neil oli kujunenud või kujunemas huvi observatooriumi mõne konkreetse tegevuse vastu ja neil olid teema osas vähemalt esialgsed teadmised ja oskused. „Paljudel oli ette näidata huvitavaid iseseisvaid uurimistöid või projekte, mis andsid valiku tegemisel plusspunkte,“ nentis Kahn.

 Töö ESTCube'is ja ettevõtetes

Suur osa suveakadeemias osalejaid tegutseb ESTCube-2 meeskonnas, kus nad saavad aktiivselt kuupsatelliiti arendada. Praktikandid saavad osaleda satelliidi alamsüsteemide tarkvara, tähekaamera ja testseadmete arendamises ning õppida inseneritöid.

ESTCube’i puhul on sel suvel esimest korda kasutusel kahenädalaste „sprintide“ töömeetod, mis tähendab, et iga kahe nädala tagant moodustatakse suuremate ülesannete kallal töötamiseks tiimid. „Praegu on esimeseks kaheks koostöötamise nädalaks meeskonnad moodustatud ja tegevus käib,“ sõnas Kahn. Mõni praktikant õpib astrofüüsika osakonnas andmetöötlust ja katselaboris töötamist.

Tartu observatooriumi juhitud SpaceTEM-i projekti kaudu suunati kolm tudengit praktikale Eesti ettevõtetesse. Üks neist on kaitsetööstusettevõttes Milrem ja kaks ettevõttes KappaZeta, kus tegeletakse radarkaugseire abil rohumaade monitoorimisega.

Mõni praktikant, kes tegi sel suvel oma praktikateemaga alles esimese tutvuse, uurib esiti teoreetilist materjali ja õpib uut tarkvara kasutama. 

Teadusmalevlased

Viis teadusmaleva õpilast liitusid suveakadeemiaga 2. juulil. Tänavused teadusmaleva stipendiaadid on Adrian Kirikal, Kadi Siigur, Leonid Zinatullin, Aksel Bulavs ja Silvia Hiie Aabloo. Neist neli integreeritakse ESTCube-2 meeskonda, Siigur aga pälvis AS Milremi eristipendiumi ning saab kaasa lüüa mehitamata sõidukite arendamisel.

Suveakadeemia kätkeb endas peale praktikate ka mitut üritust, näiteks võtavad praktikandid osa eri seminaridest.

 

suveakadeemia 2018
suveakadeemia, teadusmaleva avamine 2018
suveakadeemia, teadusmaleva avamine 2018
suveakadeemia / teadusmaleva avamine 2018
suveakadeemia / teadusmaleva avamine 2018