Poolsfääripiltide tarkvara

Taimkattest läbi tulnud kiirguse hulka mõjutavad lehed ja metsas ka oksad ja tüved. Taimkatte all ja peal sinises spektripiirkonnas tehtud kiirguse mõõtmisi võrreldes saab hinnata taimkatte peamisi struktuuriparameetreid nagu lehepinnaindeks, katvus ja elementide klasterdatus. Poolsfäärioptikaga varustatud digikaameraid, mis salvestavad vaatamiseks mõeldud JPEG või TIFF piltidele lisaks ka sensori niinimetatud toorandmeid, võib teatud eeldustel kasutada kiirguse mõõtmiseks.

HemiSPherical Project Manager (HSP) on tarkvara taimkatte all tehtud poolsfääripiltidelt taimkatte läbipaistvuse arvutamiseks. HSP põhineb metoodikal (Lang jt, 2010), mis on praktiliselt vaba pilditöötleja subjektiivsetest otsustest pildil oleva taimkatte ja taeva eristamisel nende heleduse järgi. HSP-s realiseeritud pilditöötlusel on oluline eelis taimkatteanalüsaatorite ees kõrge taimkatte (metsa) mõõtmise, sest eraldi teist kaamerat katmata taeva heleduse mõõtmiseks ei ole vaja, vaid lageda taeva kujutise saab taastada metsa all tehtud pildilt.

HSP on vabavara, mis vajab arvutis tööks Java keskkonda ning raudvara osas vähemalt 1GB vaba muutmälu (RAM). Allalaadimiseks on eraldi pakkides programm, juhend, näidisandmed ja lisad. Tarkvara allalaadimiseks palume end registreerida.

Head kasutamist!

Lang, M., Kuusk, A., Mõttus, M., Rautiainen, M., and Nilson, T. (2010). Canopy gap fraction estimation from digital hemispherical images using sky radiance models and a linear conversion method. Agricultural and Forest Meteorology, 150(1), 20-29.  

HSP tasuta tarkvara kasutaja

  1. *
     
  2. *
     
  3. Tehte tulemus: