• Publikatsioonid
  • Partnerid
  • Projektid
  • Õppetöö
  • Teadlased
  • ESTCube

    Eesti pilt kosmosest
    ESTCube-1 poolt tehtud pilt Eestist

    ESTCube-2 on teine Eesti satelliit, mille eesmärk on tehnoloogia testimine. Testitakse orbiidi kõrguse langetamist plasma pidurdamise abil, elektrilise päikesepurje (E-sail) tehnoloogiat ja uudset satelliidi alamsüsteemi lahendust. Satelliit valmib 2018. aasta lõpuks.

    7. mail 2013 saadeti Eesti esimene satelliit ESTCube-1, Euroopa Kosmoseagentuuri kanderaketiga Vega, Maa-lähedasele päikese-sünkroonsele orbiidile. Tehiskaaslase kavandamisel ja ehitamisel on järgitud kuupsatelliidi standardit (mass 1,05 kg ja

    mõõtmed 10×10×10 cm). 19. mail 2015 said sateliidi akud täiesti tühjaks ja kuulsime satelliiti viimast korda.

    ESTCube-1 missiooni peamised eesmärgid oli testida kümnemeetrise juhtme väljalaskmist, mis on osaks elektrilise päikesepurje arendamise juures, mõõta elektrilisele purjele mõjuvat  jõudu ja pildistada välja lastud juhet ning lisamissioonina pildistada kosmosest Maad. Elektromagneetilinepool ja kaamera optika on arendatud Bremenis, Saksamaal, aga komunikatsiooni seadmed ja kaamera  elektroonikat arendasid tudengisatelliidi meeskonna liikmed ise.

    2014. aastal tegeleti erinevate ootamatute tehniliste probleemide lahendamise ja elektrilise päikesepurje eksperimendiks valmistumisega. Aasta esimeses veerandis töötati magnetmähiste väljundi parandusfunktsiooni kallal, mis võtaks arvesse laboris mõõdetud häiritusi ja püüaks sellest tingitud negatiivseid efekte vähendada. Selgus, et satelliidi sisemine magnetmoment oli nii tugev, et selle mõju ei olnud võimalik oluliselt vähendada. Märtsis saavutas täisfunktsionaalsuse ka satelliidi asendi määramise ja kontrolli süsteem. Varsti peale seda avastati satelliidis tugev magnetiline häiritus, mis takistas satelliidi pöörlema panekut eksperimendiks ette nähtud telje ümber.

    Projektis osales ligi 200 üliõpilast rohkem kui kümnest rahvusest. Kaitsti üle kolmekümne bakalaurusetöö ja üle kahekümne magistritöö. Avaldati 14 teaduslikku artiklit, tehti 50 teaduslikku esitlust ja rajati 4 spin-off ettevõtet. Satelliidiga jäädvustati 300 fotot kosmosest.

    Tartu Observatoorium ja Tartu Ülikool arendasid Euroopa Kosmoseagentuuri ESEO (European Student Earth Orbiter) missiooni jaoks pardakaamera. Peakaamera põhineb ESTCube-1 kaameral ja teisel kaameral on suurem objektiiv ning 5 MP sensor, mis saavutab Maad pildistades ligikaudu 23 m iga piksli kohta.
     
     

    Rohkem infot:

    www.estcube.eu

    www.facebook.com/estcube