SpaceHackathon: observatooriumi 100 tundi laboriaega pälvis idee, mis viiks stratosfääriõhupallid koolitunnikatsetesse

Kairi janson | 9.11.2017

3.–5.11.2017 leidis Tartu ülikooli Physicumis aset Euroopa kosmosenädala avaüritus: rahvusvaheline SpaceHackathon. Üritusele pani auhinna – 100 tundi laboriaega väärtuses ligi 6000 eurot – välja ka Tartu observatoorium. Kõik auhinnasaajad on välja toodud artikli lõpus.

2017-11-05 SpaceHackathon iDO BALOON.jpg

SpaceHackathoni eesmärk oli leida elluviidavaid ideid kosmosetehnoloogia võimaluste kasutamiseks Maal. Üritusel said kokku nii insenerid, arendajad, teadlased, kujundajad kui ka muud eksperdid, kellel oli aega 48 tundi, et teha meeskonna idee põhjal töötav prototüüp. „Osa töötas järjest ilma magamata, kuid teised rõhusid korralikule uneajale, et saavutada maksimaalne produktiivsus,“ kirjeldas žüriiliikmena observatooriumit ja ESTCube’i esindanud Indrek Sünter.

Häkatoni võib käsitleda ettevõtte alustamise simulaatorina. „Sedasorti üritused inspireerivad inimesi endale ambitsioonikaid katsumusi võtma ning neid realiseerima,“ märkis Sünter. Kõigepealt pakutakse ideid, mis võiksid olla ürituse jooksul elluviidavad. SpaceHackathoni puhul on tegu just kosmosega seotud toodete ja teenuste ideedega. Iga osaleja saab valida selle idee, mis talle enim huvi pakub.

Häkatonil oli üle 120 osaleja rohkem kui 20 riigist üle maailma, näiteks Austraaliast, Iraanist, Hiinast ja Brasiiliast. Sealjuures tekkisid paljud meeskonnad alles kohapeal. „Selliste ürituste käigus õpitakse väga kiiresti nii meeskonnatööd rahvusvahelises tiimis, esitlusoskust kui ka spetsiifilisemaid oskuseid nagu elektroonika, tarkvara arendamine ning toodete ja teenuste turundamine,“ sõnas Sünter. „Kõigele lisaks laieneb tutvusringkond ning leitakse uusi põnevaid kontakte, kellega tulevikus suuremate ja tõsisemate projektide puhul koostööd teha.“

Esiti käidi SpaceHackathonil välja 21 ideed, kusjuures üks tekkis vahepeal juurdegi. Kuna meeskonnas pidi olema vähemalt neli liiget, jäi lõpuks alles 13 meeskonda. Kõige rohkem oli positsioneerimisteenustele (GPS, GNSS ja Galileo) ning satelliidipiltidele keskenduvaid teemasid.

Andmetega tulid meeskondadele appi Euroopa Kosmoseagentuur (ESA), kes pakkus kasutamiseks oma Copernicuse Maa vaatlemise süsteemi andmeid, ja Euroopa GNSSi Agentuur (GSA), kes võimaldas osalistele Galileo postitsioneerimissüsteemiga riistvara ja GNSSi töötlemata andmed. Kolmas SpaceHackathoni põhipartner oli ESTCube, kes vastutas ürituse riistvara eest. Kõigi partnerite mentorid juhendasid häkatoni osalisi, peale selle panid partnerid välja auhinnad.

SpaceHackathon toimus sel nädalal aset leidva Euroopa Kosmosenädala avaüritusena. Häkatoni korraldati juba teist aastat ja oli osa Garage48 üritustesarjast.

Auhinnad pälvisid järgmised tiimid:

iDo Balloon (observatooriumi eriauhinna laureaat)

  • Esimene koht kutsega Euroopa kosmosenädala avamispeole Tallinnas,
  • Tartu observatooriumi eriauhind (100 tundi tasuta testimist ja konsultatsioon laborites),
  • ESTCube’i eriauhind (ESTCube’i pusad),
  • tasuta pääsmed üritusele sTARTUp Day,
  • ESA inkubatsioonikeskuse eriauhind konsultatsiooniga projektitaotluse kirjutamiseks.

iDo Ballooni põhiidee oli luua konstruktor, mis aitaks Eesti ja Läti kooliõpilastel stratosfääriõhupallidega erinevaid asju katsetada. Nad arendasid elektroonika õhupalli asukoha, kõrguse, temperatuuri ja õhurõhu mõõtmiseks. Koolid saavad lisada katsetatava lasti (näiteks keemia- või bioloogiaeksperimentide puhul) ning õhupalli üles saata. iDo Balloon paistis silma parima riistvaralise lahendusega.

TeamOnGrid

  • Teine koht kutsega Euroopa kosmosenädala avamispeole Tallinnas,
  • GSA eriauhind tiimile, mis ühendas Galileo satelliitide konstellatsioonil põhineva positsioneerimise ja Copernicuse konstellatsiooni satelliitpildid,
  • ESA eriauhind (tasuta osalus Roomas üritusel ESRIN App Camp) Copernicuse konstellatsiooni satelliitpiltide kasutamise eest.

Idee: meeskonna liikumise jälitamine sõjalises kohaviitesüsteemis (MGRS-is) sõjalis-sportlikel võistlustel.

SatDataRocks

  • Kõige turustatavama teenuse eriauhind koos juhendamisega turustamise vallas.

Idee arendada keskkond, mis viiks kokku tudengisatelliidiprojektid ja raadioamatöörid või maajaamade omanikud, võimaldades satelliitidelt alla laadida oluliselt suuremas mahus andmeid.

Tiim võib lahendada probleemi, mis on väikesatelliitide arendajaid juba pikemat aega vaevanud – satelliidiga peaks saama sidet pidada ja ideaalis sellelt andmeid alla laadida kogu orbiidi vältel. Üks keerulisemaid ülesandeid on süsteemi jätkusuutlikkuse tagamine, milleks on vaja, et teenus tooks tulu.

RainMapper

  • Rahva lemmiku auhind,
  • majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eriauhind Eesti rahvale otseselt kõige kasulikuma lahenduse eest.

Idee: õpetada arvutid kasutama Sentinel-1 konstellatsiooni andmeid, et luua kõrgresolutsiooniline vihmakaart. Teenus tuleks kasuks põllumajanduses ja maanteede hooldamisel.

THE GAME

  • GSA eriauhind (legokomplekt ja Space3ac konsultatsioon) tiimile, mis kasutas Galileo satelliitide konstellatsioonil põhinevat positsioneerimist HERE andmeliidesega.

Idee: Galileo süsteemil põhinev asukohamäng, kus saab võistelda inimestega üle kogu maailma.

DroneID

  • ESTCube’i eriauhind (kastitäis kosmosejäätist) kõige humoorikamale tiimile.

Idee: droonide automaatne identifitseerimissüsteem. Kuigi meeskond ei saanud oma tööd selle demonstreerimiseks piisavalt valmis, õnnestus neil hästi rahvast naerutada.

Artikli foto: Garage48 Facebooki-leht