Soome satelliit Aalto-2 lennutati rahvusvahelisse kosmosejaama

Hendrik Ehrpais | 20.04.2017

Aalto Ülikooli poolt ehitatud Aalto-2 kuupsatelliit saadeti kosmosesse 18. aprilli 2017l! Aalto-2 on disainitud ja ehitatud tudengite poolt ning see on Soome esimene kosmosesse jõudnud satelliit. Aalto-2 orbiidile viimiseks kasutati Atlas V raketti, mis viis satelliidi rahvusvahelisse kosmosejaama (ISS), kuhu see jõudis kolm päeva hiljem. ISS-lt lastakse Aalto-2 kosmosesse 8. või 15. mail 2017.

aalto_2_avaruudessaweb_fi.jpg

“Me oleme valmistunud Aalto-1 või Aalto-2 kosmose laskmiseks juba pikka aega. Seda ajaloolist üritust oli Otaniemis meiega tähistamas suur publik,” ütles professor Jaan Praks, kes juhib mõlemaid satellidiprojekte ning on ka Tartu Observatooriumiga tihedalt koostööd teinud.

Aalto-2 võtab osa ülemaailmsest QB50 missioonist, mille eesmärk on luua esimene põhjalik mudel termosfääri omadustest. Termosfäär on kiht Maa atmosfääri ja kosmose vahel kõrgustel 85-400 kilomeetrit. Sellest missioonist võtab osa kümneid satelliite kogu maailmast. Kuna Aalto-2 on osa suuremast projektist, siis see on ametlikult registreeritud Belgias nagu ka teised projekti satelliidid, et lihtsustada erinevate lubade saamist.

Aalto-2 kaalub kaks kilogrammi ning kannab Oslo Ülikoolis välja töötatud instrumenti, mis mõõdab Maa plasma omadusi. Aalto Ülikooli doktorikandidaat ning üks Reaktor Space Lab asjutajatest Tuomas Tikka, kirjeldas missiooni nii: “Meie tiimi peamine eesmärk on demonstreerida, kuidas satelliidi platvorm, mis on disainitud ja ehitatud Aalto Ülikooli poolt, kosmose keskkonnas töötab.”

Aalto-1 projekt, mis alustas kaks aastat varem, aastal 2010, ei ole veel kosmosesse lastud, kuna SpaceX Falcon 9 raketi kosmosesse laskmine venis selle ebaõnnestumise tõttu. Kuigi Soome on erinevatele kosmosemissioonidele valmistanud instrumente juba aastakümneid, on Aalto-1 esimene Soomes ehitatud ning  ka seal ametlikult registreeritud satelliit.

Tartu Observatoorium ning ESTCube tiim on teinud Aalto satelliidimeeskonnaga koostööd asendi määramise ja kontrolli algoritmide arenduses, samuti plasma piduri mootori väljatöötamises Aalto-1 satelliidi jaoks.

Allikad: