Ülemaailmne kosmosenädal 4. – 10. oktoobrini  Eestis „Kosmoseteadlased koolides“

Anu Reinart | 3.10.2016

Oktoobri  esimesel nädalal on õige aeg tähistada saavutusi kosmose vallutamisel. 4. oktoobril 2016 täitub 59 aastat hetkest, mil maailmaruumi lennutati esimene inimkäte loodud satelliit – Sputnik 1.

obs-kooliplakat 420x594+2-finale.jpg

Inimkonna arengus ei ole see olnud pikk aeg - tänaste koolilaste vanaemad ja vanaisad olid siis parajasti lapsed, kuid areng on olnud tormiline. Selle ajaga oleme jõudnud käia Kuul ja peame plaane Marsi koloniseerimiseks, igapäevaellu on tulnud positsioneerimise ja kommunikatsiooniteenused, rääkimata tuhandest tehnoloogilisest vidinast meie kodus, koolis ja kontoris, arvutis,  telefonis või hambaarstikabinetis.

Alates 1999. aastast on ÜRO algatusel ülemaailmse kosmosenädalaga tähistatud kosmoseteaduse ja -tehnoloogia panust inimkonna heaolu suurendamisesse. Eestis tähistame seda Tartu Observatooriumi eestvedamisel sel aastal esimest korda, kuigi juba pikka aega on septembri lõpus toimuva Teadlaste öö festivali raames paljudel huvilistel olnud võimalus ka Tõraveres teleskoopidest pilk taevastele objektidele suunata ja kosmoseteadlastega juttu ajada. 

Lisaks juba tavapäraseks saanud avalikele vaatlusõhtutele Tõraveres lähevad Tartu Observatooriumi teadlased nüüd ise külla koolidesse kõikides Eesti nurkades Hiiumaast Alatskivini. Me võtame kaasa oma teadmised tänapäevasest kosmosest nii astronoomia, kaugseire kui tehnoloogia valdkonnas, oma parima soovi jagada seda ja julgustada kõiki noori tegema elus valikuid, mis toovad ellu õnnestumise ning aitavad kaasa meie riigi arengule.   

Tagasiside vorm kosmosenädalal toimunud teadlaste külastustele koolidesse.

Kosmosenädala finaaliks on 8. oktoobril Tõraveres toimuv valgusfestival, kus Tartu Observatooriumi peamaja muutub päikeseloojangul kõigile avatud demo-ja katselaboriks ning  teleskoopide pargist saab valguse ja muusika rütmis sädelev ulmeline muinasmaa.

Seotud lingid: