Tartu Observatooriumi laborites katsetati  Leedu kuupsatelliiti LituanicaSAT-2

Tiia Lillemaa | 28.04.2016

27. aprillil 2016 katsetati Tartu Observatooriumi laborikompleksis Vilniuse Ülikooli kuupsatelliiti LituanicaSAT-2. LituanicaSAT-2 on juba kolmas leedukate kuupsatelliit. Kosmosesse kavatsetakse see lennutada veel käesoleval aastal.

LihuanicaSAT-2 test labor 2016

Tartu Observatooriumis on olemas kosmoseseadmete testimiseks kaasaegne ja väga korralik aparatuur, mis võimaldab läbi viia LituanicaSAT-2 termovaakumkatsed kosmosele üsna sarnastes tingimustes. Nagu ütles kosmosetehnoloogia osakonna teadur Riho Vendt, saab observatooriumi katseseadmes tekitada vaakumi kuni 10-7 hPa. Satelliit soojendatakse vaakumis üles, hoitakse seda soojas mõnda aega, seejärel kamber jahutatakse ja satelliiti hoitakse mõnda aega külmas. Sellega imiteeritakse satelliidi tiirlemist ümber Maa, kus kord kuumutab satelliiti Päike, kord aga jahtub see Maa varjus maha.

Kuupsatelliidi temperatuur Maa-lähedasel orbiidil jääb inimese jaoks üsna tajutavatesse piiridesse. Antud juhul on observatooriumi teadlastele ette antud piirid (-20 ... + 50) °C. Temperatuuri muutmise kiirus vaakumis peab olema suurem kui 1 °C/min. Maksimum ja miinumumtemperatuuril tuleb sateliiti hoida üks tund ning sellist tsüklit tuleb korrata vähemalt neli korda.

Vilniuse Ülikoolis valmistatud kuupsatelliit LituanicaSAT-2 koosneb kolmest moodulist ning võrreldes tiimi esimese satelliidiga LituanicaSAT-1 on see palju keerulisem. Tegemist on esimese kuupsatelliidiga maailmas, mis kasutab ADN-baasil tehtud vedelkütuse segu. Tänu uudsele lahendusele peaks satelliit orbiidil kauem vastu pidama (3-4 kuu asemel kuni 18 kuud), vajadusel on võimalik ka selle orbiiti muuta.

Vastava raketimootori konstrueeris Vilniuse Ülikooli tellimusel startup NanoAvionics, mis oli ülikoolile koostööpartner ka eelmise satelliidiprojekti puhul. Nagu teatab portaal ArcticStartup, on NanoAvionics suutnud vähendada kohustuslikele komponentidele kuluvat ruumi ning tänu sellele kahekordistada ruumi kommertssaadetiste jaoks. Üks Türgi kosmosefirma on juba ostnud ettevõttelt selle süsteemi oma eksperimentaalsatelliidi jaoks.