Vaatame kosmosest, kas elu Maal on jätkusuutlik

Anu Reinart | 18.04.2016

Kolmapäeval, 20. aprillil 2016 kell 18 kohtuvad huvilistega Tallinna Teletornis keskkonnafüüsikud - TÜ meteoroloogia ja klimatoloogia dotsent Piia Post ja Tartu observatooriumi direktor Anu Reinart. Juttu tuleb Maa jälgimise kosmosetehnoloogiatest ja sellest, mida me Maa keskkonna kohta kosmosest teada saame. 

Maa.jpg

Maa on senini teadaolevalt ainus planeet Universumis, kus elu kindlasti on. Tingimused Maal on olnud soosivad elu varastele vormidele ja toetanud inimkonna arengut tsiviliseeritud ühiskonnani. Siiski on see teekond olnud läbi raskuste ja katastroofide. Mis ootab meid ees – kas me teame seda, kuidas me saame selleks vajalikke teadmisi?

Keskkonnafüüsikud Piia Post ja Anu Reinart räägivad, kuidas kosmoses asuvate satelliitide abil koguda Maa keskkonda iseloomustavaid andmeid ja mida nendega teha, milliseid teenuseid selleks pakutakse ja miks ikkagi on nii raske ennustada isegi homset ilma. Ja kas selleks kõigest on abi, et elu Maal kestaks. Tegemist on viimase loenguga „Maast ja Ilmast“ teletorni loengusarjas „Elus Universum“. Osalemine on kõigile tasuta, võimalusel palume end registreerida teletorni kodulehel.

Eesti teadlased, ametiasutused ja ettevõtjad on Maa seire teadusarendusse ja vajalike teenuste käivitamisesse panustanud juba kaugseire algusaegadest alates. Juba kauem kui kümme aastat tehakse koostööd Euroopa Liidu ja Euroopa Kosmoseagentuuri programmiga Copernicus.  Uued Sentinel tüüpi satelliidid ja ulatuslik teenusvõrgustik aitavad inimkonnal mõista, kuidas on lood kliimamuutustega ning kas „ilm ikka on hukas“. Copernicus Läänemere piirkonna mereteenuse juhitvaid arendajagaid on Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide instituut.  Esmapäeval, 18. aprillil tutvustatakse Original Sokos Hotel Viru saalis saavutatut koos  rahvusvahelise meeskonnaga Eesti avalikkusele ja ettevõtjatele . 

„Ühiselt suudame oma Maa eest hoolt kanda kui kasutame selleks tehnoloogia saavutusi efektiivselt. Igaühe panus loeb, kuid selle aluseks on teadmised“, on Anu Reinart veendunud. 

Lisainfo:

Piia Post, TÜ meteoroloogia ja klimatoloogia dotsent, 737 5563, piia.post@ut.ee

Anu Reinart, Tartu observatooriumi direktor, 5193 8989, anu.reinart@to.ee

Urmas Raudsepp, TTÜ meresüsteemide instituut, urmas.raudsepp@msi.ttu.ee

 

30. aprillini on teletornis avatud ka kosmosenäitus „Elus Universum“.

Teletorni näitus „Elus Universum“ valmis Teletorni, Tartu Observatooriumi - Eesti Kosmosekeskuse ja tippteadlaste koostöös. Näituse põhimagnetiks on visuaalekspositsiooni täiendav põnev kogemus-tundmuslik osa.  Näitusel tuuakse välja teaduse uusimad avastused kosmosevallas – alates tehnoloogiast kuni universumi mõistatusteni välja.

Näituse koostamisel on lisaks Tartu Observatooriumi ja Tartu Ülikooli teadustöödele kasutatud pilte ja videomaterjali Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA), Euroopa Lõunaobservatooriumi (ESO), Ameerika rahvusliku kosmoseagentuuri (NASA) arhiividest. Ekspositsiooni on integreeritud ka Eesti kosmosehuvilise ja hobifotograafi Raivo Heina digitaalfotode näitus. Kosmosenäitusele pääseb Teletorni tavapiletiga. Korraga saab näitusega tutvuda 100 inimest.